Maisto švaistymas yra didžiulė problema visame pasaulyje. Kiekvienas iš mūsų, kaip vartotojas, prisidedame prie šios problemos augimo, tačiau taip pat galime prisidėti ir prie jos sprendimo, pradedant nuo savęs ir savo įpročių, susijusių su maisto vartojimu keitimo. Taip, mes visi be galo skubame ir dažnai nėra jėgų pagalvoti, kas yra tvaru, o kas ne. Tačiau, stengtis nešvaistyti maisto, visų pirma, reikėtų dėl savęs pačių! Kad gautume maisto dirbame, einame į parduotuvę, nešame maistą namo, tuomet gaminame. Tad kam investuoti tiek savo laiko, pastangų ir pinigų tam, kad vėliau jį išmestume? Kviečiu susipažinti su 3 būdais kaip sumažinti maisto atliekų kiekį namuose ir taip pat sutaupyti pinigų.
Planuokite
Vienas paprasčiausių ir dažniausiai sutinkamų patarimų, kaip sumažinti maisto švaistymą ir sutaupyti pinigų yra planavimas. Tai reiškia, jog reikia susiplanuoti savaitės valgiaraštį ir eiti apsipirkti su pirkinių sąrašu. Kaip jums skamba tokia idėja: kartą per savaitę skiriate apie dvi valandas maisto paruošimui plius laikas skirtas apsipirkimui ir viskas, maistas visai savaitei paruoštas? „Taip, teks daryti daug darbų vienu metu, lengva nebus ir reikės tvarkyti daug indų, bet ar įsivaizduojate kokia palaima ir palengvėjimas laukia visą savaitę, kai skanų ir subalansuotą patiekalą susimesite per kokią minutę?“, – sako Ant medinės lentelės autorė, siūlydama maisto paruošimo savaitei idėją. Taip pat, galite žvilgtelėti į Amelijos (amelijak) instagram profilį, kur ji pasakoja kaip planuoja savaitės meniu. Prieš darydama savaitės planą peržvelgia, ką jau turi namuose ir ką reikėtų įtraukti į meniu, bent poros savaitės patiekalų negalvoja, nes palieka vietos likučių sunaudojimui dar peržiūri, kokios sezoniškos prekės yra parduotuvėse, kas tą savaitę siūloma su akcija ir galiausiai pasidaro pirkinių sąrašą. Sako, jog užtrunka apie 1-1,5 val. Laiko per savaitę, tačiau maisto prekėms išleidžia apie 300 eu. mažiau nei, kad neplanuojant!
Jeigu turite pakankamai noro ir laiko apsipirkinėjimui kelis kartus į savaitę taip pat gaminimui kiekvieną ar kas antrą dieną, apsistokite ties tikslu pirkti tiksliai tiek, kiek prireiks norimam patiekalui pagaminti. Kadangi dažnai nusipirkus didesnį kiekį vienų ar kitų produktų ypač tokių, kurie neturi ilgo galiojimo laiko arba atidarius nebegali ilgai stovėti šaldytuve, arba kiekis yra per didelis vienam planuojamam patiekalui pagaminti, tenka likučius išmesti. Būna, jog kokio nors produkto reikia 50g, o nusiperki 200g, tuomet iškarto to nepanaudoji, tai prasmenga šaldytuvo juodojoje skylėje ir žiūrėk kažkada randi jau ir pūkuotų gyvūnėlių. Tad būtų pravartu iškarto apgalvoti, kur panaudosite tuos papildomus 150g, jeigu nepavyko nusipirkti reikiamo kiekio. Planuokime, planuokime ir dar kartą planuokime, o taip pat nepamirškime stebėti, ką turime šaldytuve ir ką galima pagaminti jau iš turimų produktų.
Būkite kūrybingi
Jeigu visgi nutiko taip, kad liko kažkokių maisto likučių, neapžiūrėjote, kad tam tikros daržovės ar vaisiai jau baigia prarasti formą, išvaizdą ir kyla mintis išmesti, pagalvokite, kad į šiukšliadėžę norite išmesti savo pinigus, tuomet atsiras paskata pasitelkti savo kūrybiškumą. Pernoko bananai? Ne problema, pasigaminkite bananų duoną! Jeigu gaminti nenorite, supjaustę bananus juos užšaldykite ir kai užsinorėsite deserto, traukite bananus lauk ir gaminkite bananų ledus. Dar vienas geras būdas daržovėms ir vaisiams „naikinti“ yra gaminti glotnučius (angl. smoothie). Pastarųjų sudėtis priklausys nuo jūsų kūrybiškumo ir turimų produktų, bet geras rezultatas garantuotas – maistinga, sveika, o ir maisto švaistyti nereikia. Vakarienei gaminotės salotas ir liko fetos sūrio? Pasigaminkite fetos užtepėlę, ryte paskrudinkite duoną, tepkite užtepėlę, dėkite pomidorų ar dar ką sugalvosite ir štai pusryčiai jau patiekti!
Kadangi, gyvenant bute neturiu galimybės kompostuoti, visada skauda širdį, kuomet pastebiu, kad didžioji dalis nerūšiuojamų šiukšlių yra tiesiog lupenos ir daržovių galiukai. Turbūt daug kas pagalvotų, o kas čia tokio, suirs. Tačiau tiesa yra ta, jog sąvartyne atsidūrusios maisto atliekos ten pūva ilgą laiką, išskirdamos metano dujas ir generuodamos šiltnamio dujas. Kadangi yra susimaišiusios su kitomis atliekomis, negauna pakankamai deguonies ir sąlygos tampa netinkamos kompostavimui, kas ir prailgina irimo trukmę. Tačiau šių atliekų prisikaupia gana daug, nes dažniausiai gaminu augalinį maistą. Bet suradau išeitį! Kiekvieną kartą susidarius daržovių likučių šiuos nuplovus dedu į šaldymo kamerą ir taip kaupiu, kol sugalvoju virti sriubą. Tuomet išsitraukiu daržovių likučius, sumetu į puodą, nuvirus perkošiu per sietelį ir štai natūralus, namų gamybos sultinys (taip pat prieš verdant galima daržoves pakepinti ant sviesto). Kam pirkti, kai gali savo pasigaminti? Tai yra tik keletas pavyzdžių, kaip kūrybingai panaudoti maisto likučius, tereikia įjungti fantaziją, paieškoti receptų, o kartais tiesiog prisiminti šaldymo kamerą!
Laikykite produktus tinkamai
Labai dažnai priežastis, kodėl maistas atsiduria šiukšliadėžėje yra ta, jog produktai yra laikomi netinkamai. Dėl to dažniausiai tenka išmesti daržoves ir vaisius. Štai keli patarimai kaip tinkamai laikyti tam tikras daržoves, vaisius ar kruopas:
- Daržoves, kurias galima laikyti šaldytuve, o tai yra beveik visos daržoves, reikėtų dėti į stalčių esantį jame, tam jis ir yra skirtas – išlaikyti daržoves kuo šviežesnes ilgą laiką.
- Salierus, ridikėlius, morkas supjaustykite (arba nebūtinai) ir sudėję į indelį su vandeniu, tai gali būti tiesiog stiklainiukas, laikykite šaldytuve. Nustebsite kaip ilgai taip laikomos daržovės išliks šviežios.
- Laikykite obuolius (taip pat ir abrikosus) atskirai nuo kitų vaisių ir daržovių. Pastarieji išskiria etileno dujas dėl kurių kiti produktai greičiau suyra. Tačiau, jeigu norite paskatinti kitų vaisių nokimą, kaip tik laikykite kartu su obuoliais. Ir dar obuoliai gali stovėti šaldytuve kelis mėnesius.
- Įvairius žalumynus laikykite pamerkus stiklainyje ar stiklinėje vandens, taip šie nenuvys.
- Pievagrybius laikykite popieriniame maišelyje arba suvynioję į popierinį rankšluostį, jie netaps slidūs ir gleivėti, kaip atsitinka laikant plastikiniame maišelyje. O jeigu per daug išdžius, pakiškite trumpam po vandeniu.
- Močiutės svogūnus ne šiaip sau laikydavo pėdkelnėse ar kojinėse, sausoje, tamsioje vietoje atskiriant juos mazgu, tai senas geras būdas laikyti svogūnus. Taip pat toks laikymas (nebūtinai pėdkelnėse) tinka ir česnakams bei bulvėms.
- Nors atrodo, kad salotos jau tikrai negyvos ir nieko iš jų padaryti neišeis, visų pirma, pabandykite jas pamerkti šaltame vandenyje kriauklėje! Tam, kad taip nenutiktų salotas (pirma gerai nusausintas) laikykite šaldytuve indelyje su popieriniais rankšluosčiais arba susuktas į jį, šie sugers drėgmę ir išlaikys salotas šviežias, jeigu ketinate ilgiau laikyti salotas, kas kelias dienas pakeiskite sudrėkusį popierinį rankšluostį.
- Kiaušinius reikėtų laikyti jų originalioje pakuotėje. Jeigu nesate tikri, ar jie dar tinkami vartoti, įdėkite kiaušinį į stiklinę su vandeniu. Švieži kiaušiniai nuskęsta, kai tuo tarpu pasenę iškyla į viršų.
- Jeigu dažnai tenka sulaukti nereikalingų įnamių, įvairias kruopas ar miltus iš pradžių palaikykite šaldiklyje bent parą laiko, tuomet pilkite į užsukamus indus ir dėkite į spintelę. Taip būsite užtikrinti, kad vabzdžių kiaušinėliai, kurie jau galėjo būti produktuose, žuvo. Taip pat į indą su kruopomis arba spintelėje galima įdėti lauro lapų, kurie taip pat atbaido nepageidaujamas įnamius.
- Duonos gaminių nevertėtų laikyti šaldytuve, o ant spintelių sandariai uždarytame maišelyje ar kitoje talpoje.
- Jeigu nenorite, kad sūris sukietėtų, šaldytuve laikykite suvyniotą į vaškinę drobelę. Beje, pastaroji gali išlaikyti daugelį produktų šviežius ilgą laiką!
- Pieno nevertėtų laikyti šaldytuvo durelėse, šis išliks kur kas ilgesnį laiką šviežias, jei laikysite jį viduje. Šaldytuvo durelėse nėra palaikoma pastovi temperatūra, kadangi šios yra dažnai atidarinėjamos.
- Tik parsinešę į namus ropes, pastarnokus, morkas, burokėlius ir kitas daržoves su šaknimis, jas nupjaukite, pastarosios vagia maistines medžiagas iš daržovių.
- Jeigu pomidorai dar nėra pilnai prinokę, jų nereikėtų laikyti šaldytuve, nes šie nuo šalčio gali tapti vandeningi ir beskoniai. Jei pomidorai jau išnokę, skoningi ir nesiruošiate jų valgyti, laikymas šaldytuve gali juos sulaikyti nuo puvimo.
- Apelsinus, citrinas, laimus ir greipfrutus laikykite and spintelės inde ar nebūtinai.
Taip pat be galo svarbus dalykas yra suprasti, kuo skiriasi vartojimo terminai ,,geriausia iki“ ir „tinka vartoti iki“. Štai tai iliustruojantis paveikslėlis:
,,Tinka vartoti iki“ ir ,,geriausia iki“ (šaltinis: http://www.vartotojai.lt/lt/linkejimaimaistas/patarimai)
Dažniausiai ,,tinka vartoti iki‘‘ yra žymimi tokie produktai kaip pienas ir jo produktai, kiaušiniai, šviežia mėsa ar žuvis ir šiuos produktus reikėtų suvartoti iki šios datos, tačiau dažnu atveju produktas dar nebūna blogas ir praėjus dienai po šio termino ir, žinoma, visuomet galima tuoj baigsiančius galioti produktus užšaldyti. ,,Geriausia iki“ yra žymimi tokie produktai kaip įvairios kruopos, saldumynai, aliejus, kava ar arbata, miltai, prieskoniai šiuos produktus saugu vartoti ir pasibaigus terminui. Taigi tinkamas produktų laikymas plius vartojimų terminų suvokimas, gali stipriai sumažinti išmetamo maisto kiekį ir vėlgi sutauypyti jūsų pinigus. Kam išmesti tai už ką jau sumokėjote?
Štai tokie trys būdai, kuriuos pritaikę savo kasdienybėje, galite pastebėti teigiamą pokytį ne tik savo piniginėje, bet ir prisidėti prie žemės tausojimo! O jeigu mąstote, ką aš čia vienas pakeisiu, noriu priminti, kad didžiausios pasaulio revoliucijos ir net karai prasidėjo nuo vieno žmogaus. Taip pat, pagalvokime ir apie tai, kad, jei kas antras ar kas trečias žmogus iš visų pasaulyje gyvenančių daugiau nei 7 milijardų, patikėtų ta mintimi, kad gali kažką pakeisti, kokį milžinišką rezultatą turėtume! Patikėkite ir jūs ir užkrėskite tuo aplinkinius.